Refleksoloji ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir ?

Refleksoloji Refleksoloji Faydaları Refleksoloji Tedavisi Refleksoloji ve Hastalıklar

Refleksoloji ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir ?

İşte Refleksoloji ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir : Refleksoloji, ayaklarda ve ellerdeki refleks alanlarının salgı bezlerine, dokulara ve organlara karşılık geldiği ilkesine dayanan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.

Menepoz, Panik Atak, Otizm, Stres ve depresyon, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Kadınlarda Hormon Bozukluğu, Bel-Boyun Fıtığı, Kabızlık Tedavisi, Cerebral Palsy, Ms Hastalıklara, Alt ıslatma, Gelişim Geriliği, Disleksi, PMS

Refleksoloji Ne İşe Yarar ?

Refleksoloji, binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan ve vücudun belirli noktalarına uygulanan baskı teknikleriyle sağlığı iyileştirmeyi amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Refleksoloji tedavisi, ayaklardaki veya ellerdeki belirli noktaları uyarma yoluyla vücuttaki enerji akışını düzenlemeyi hedefler.

Birçok kişi refleksolojinin sadece ayakları rahatlatmak için yapılan bir masaj olduğunu düşünse de, refleksoloji aslında çok daha fazlasını sunar. Bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası bulunan bu uygulama, stresi azaltma, ağrıyı hafifletme, dolaşımı artırma, sindirimi iyileştirme ve uyku kalitesini artırma gibi birçok sağlık yararı sunar. Refleksoloji bunun yanı sıra belirli hastalıklara yönelik uygulamalarda yapılarak hastalık tedavi edilir.

Refleksoloji Nasıl Çalışır ?

Refleksolojinin temel prensibi, vücudun her organı, bezini ve sistemini belirli bir bölgeyle ilişkilendiren bir harita üzerinde çalışmasıdır. Örneğin, ayak tabanındaki belirli noktalar karaciğer, böbrekler, sinir sistemi ve sindirim sistemi gibi vücut organlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu noktalara yapılan baskı, vücudumuzdaki sinirlerle altif hale getirir, ilgili organlara kan akışını arttıır ve vücuttaki enerji dengesini sağlar.

Ayrıca, refleksolojinin sadece fiziksel sağlık üzerinde değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal iyi oluş üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bu uygulama, rahatlama ve gevşeme sağlayarak stresi azaltabilir, zihinsel netliği artırabilir ve duygusal dengeyi destekleyebilir.

Bu sayede Refleksoloji psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelir.Örneğin; Panik atak, stres ve depresyon gibi birçok hastalıklarda olumlu sonuçlar alır.

Sonuç olarak, refleksoloji doğal ve güvenli bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir. Ancak, herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için ilk öncelikle alanında uzmanlaşmış bir doktor tarafından tanı koyulur daha sonrasında ise Uluslararası Refleksoloji Enstitüsünden mezun olan refleksologlara uygulama yapılması önemlidir.

Kimler Refleksoloji Yaptırabilir ?

Refleksoloji, her yaş grubundan ve çeşitli sağlık koşullarına sahip olan kişiler için uygun olan doğal bir tedavi yöntemidir. Refleksoloji uygulaması her kişiye özel bireysel bir tedavidir. Herhangi bir rahatsızlığı olmayan bireyler için genel sağlık tedavisi izlenirken; otizmli bir bireye ayrı bir tedavi yolu izlenir. Sonuç olarak refleksoloji bireye özel yapıldığı sürece herkese yapılabilir. Önemli olan kişiye doğru uygulama yapılmasıdır.

Refleksoloji Uygulamasını Kimler  Yapabilir?

Refleksoloji uygulaması herkes tarafından yapılmamalıdır, çünkü yanlış uygulamalar sağlık sorunlarına yol açabilir veya mevcut durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle, refleksolojiyi uygulaması almak isteyen kişilerin eğitimli ve deneyimli mezunlarımıza başvurması önemlidir. Ayrıca, herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için refleksolojiyi kullanmadan önce  bir sağlık uzmanı tarafından tanı koyulmalıdır.

Refleksoloji ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir ?
Refleksoloji ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir ?

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir